Jak składać życzenia

Jak składać świąteczne życzenia z wdziękiem i klasą?

Okazuje się, że składanie wielkanocnych życzeń jest okazją dość niecodzienną. Wiele osób czuje się wówczas skrępowanym  i zamiast składać szczere życzenia, mruczy co nieco pod nosem i ucieka jak najdalej. Jednak czy takie życzenia mają w ogóle jakąś wartość? Jak więc składać życzenia wielkanocne z klasą i wdziękiem i czego można życzyć swoim bliskim? Na pewno tego, na czym im naprawdę zależy.

Jeszcze przed spotkaniem z rodziną warto zastanowić się nad tym, jakie mają pasje, cele i z czego są w życiu dumni. Warto pamiętać o tym, że w czasie składania życzeń, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim ich marzenia i oczekiwania.

Dobrze jest zacząć od krótkiego wstępu. Można powiedzieć, co lubi się w kontakcie z drugą osobą i dlaczego jest ważna. Do męża można więc powiedzieć: "Dziękuję za codzienne wsparcie, nawet wtedy gdy mam gorszy dzień. To dla mnie wiele znaczy. Chciałabym, abyś miał więcej czasu również dla siebie, bo wiem jak dużo pracujesz".

Nie wolno przy tym zbyt mocno ingerować w prywatność rodziny. Jeśli kuzynka ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi nie wolno jej życzyć skutecznej diety, może to zostać odebrane źle. Lepiej wówczas złożyć tradycyjne życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności.

Ciepło a mowa ciała

Nie wszyscy pamiętają o tym, że osoby najbliższe odbierają również niewerbalne sygnały sympatii, a więc te, które są wysyłane za pomocą gestów czy wyrazu twarzy. Mówiąc do bliskiej osoby, należy więc patrzeć jej w oczy, a  na końcu przy przytulić  i pocałować. Im więcej swobody, tym oczywiście lepiej.

Celebracja świąt

Podczas składania życzeń znajomym, gesty nie muszą już być tak mocno wylewne. Dobrze jest jednak utrzymywać kontakt wzrokowy i ściskać dłoń rozmówcy czy sympatycznie się uśmiechać. Błędem nie jest też pocałunek w  policzek.

Forma życzeń też ma znaczenie

Wiele osób zastanawia się nad tym czy życzenia można wysyłać telefonicznie lub mailowo. Okazuje się, że tak. W końcu jest to dowód pamięci. Jednak słowa muszą być zawsze osobiste. Życzeń nie powinno się więc pisać ogólnie. Wysłanie jednego smsa do wszystkich znajomych to wprawdzie spora oszczędność czasu, ale przecież nie o to powinno w tym przypadku chodzić.

Do osób starszych np. dziadków lepiej zadzwonić z życzeniami. Sms czy mail można zostawić dla znajomych czy dalszych krewnych. Co jeśli na zakupionej kartce pocztowej są już nadrukowane gotowe życzenia? Warto wówczas dopisać od siebie chociaż kilka prostych słów, skierowanych do danej osoby. Wówczas poczuje się ona naprawdę wyjątkowa i ważna w tym dniu.

Zobacz również