Dzień Matki i Ojca

Dzień Ojca

Czerwiec jest miesiącem, w którym, w naszej kulturze, obchodzone jest święto, będące wyrazem szacunku i miłości do wszystkich ojców. 23 czerwca nadal nie jest jednak tak popularną datą jak 26 maja, czyli Dzień Matki.

Pomimo tego, że Dzień Ojca został wprowadzony do naszego kalendarza świąt dopiero niedawno, bo w 1965 roku, to jest to dzień z jak najbardziej długą historią, stworzony z myślą o okazaniu miłości wszystkim tatusiom. Zapoczątkowane zostało ono przez, jak łatwo się domyślić, pewną córkę.

Historia

Historia święta sięga roku 1910, w którym to córka Williama Jacksona Smarta, który po śmierci swojej żony zajmował się dziećmi, postanowiła wystąpić do władz miasta z petycją o utworzenie dnia, poświęconego wysiłkowi wszystkich ojców na całym świecie. Początkowo tradycja przyjęła się jedynie w miejscowości Spokane w Stanach Zjednoczonych, ale później rozprzestrzeniła się na inne kraje. Sonora Smart, która doceniła trudy włożone przez swojego ojca w proces wychowywania wielu dzieci, stwierdziła, że poświęcenie, jakie wykazuje jej opiekun, godne jest naśladowania przez innych.

Podziękowanie dla ojca

Początkową datą, przyjętą przez władze miejskie, jako dzień świętowania, był 5 czerwca. W 1924 roku inicjatywa z małego miasteczka została zaaprobowana przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych i na stałe wpisana do kalendarza. Z biegiem czasu kolejne państwa również dostrzegały potrzebę rozwoju tego rodzaju tradycji.

Obecnie na całym świecie różne są daty świętowania. W części krajów katolickich, takich jak Włochy, czy też Hiszpania, jest to 19 marca, kiedy to obchodzony jest również dzień świętego Józefa, jako przykładnego ojca. Dzisiejsze obchody skupiają się na potwierdzeniu zaszczytnej roli, jaką jest rola ojca. Dzień ten daje możliwość powiedzenia temu rodzicowi o swojej wdzięczności i miłości.

Dzień Ojca jest też oczywiście dniem każdego dziecka, które czuje się blisko związane z tatą. Jest to świetna okazja do spędzenia wspólnie czasu i zaoferowania rodzinie ulubionych rozrywek. Ojcowie również nie powinni zapominać, że jest to data, którą należy spędzić ze swoimi, możliwe że już dorosłymi, dziećmi. Dla niektórych takim spędzaniem czasu może być wycieczka rowerowa, a ci, którym brakuje wrażeń, mogą zainteresować się paintballem, albo na przykład lotem balonem. Oprócz świętowania trzeba również pamiętać o jakimś prezencie. Może to być płyta DVD, bilet na koncert, albo też i perfumy. Najważniejsza jest jednak sama pamięć, dlatego też największą radość można sprawić serdecznymi życzeniami.

Zobacz również