Dzień babci i dziadka

Skąd wywodzi się Dzień Babci oraz jak jest na świecie obchodzony?

Babcia jest największym wsparciem dla rodziców jeśli chodzi o wychowywanie pociech. Bardzo chętnie się zajmują wnuczkami czy też wnukami. Babcia jest kochana i musi mieć swoje święto. W ten dzień należy ją w sposób odpowiedni uhonorować. W dzień ten wnukowie oraz wnuczki biegną do babci z łakociami oraz z życzeniami. Skąd dzień babci się wywodzi?

W Polsce dzień Babci pojawił się w roku 1964 dzięki tygodnikowi "Kobieta i Życie". Rok później idee przyjęli Poznaniacy. Dawna sława teatru oraz kina Mieczysława Ćwiklińska występowała w Poznaniu w teatrze. Była już starszą kobietą. Miała osiemdziesiąt pięć lat. Mimo to występowała na scenie. Wówczas redakcja "Expressu Poznańskiego" wręczyła aktorce kwiaty oraz tort. Ustanowili tym samym Dzień Babci. Tradycja ta została bardzo rozpowszechniona i 21 styczeń stał się oficjalnie dniem Babci.

Dzień Babci na świecie

Kiedyś Bułgaria obchodziła swój Dzień Babci 8 stycznia. Według gregoriańskiego kalendarza święto Babci przypada na dzień 21 stycznia. Ciekawostką jest to, że nie tylko babcie wówczas świętują, ale również dzieci oraz mamy. Dzięki mieszkance Zachodniej Wirginii powstał Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych. Była to Marian McQuade. Zwrócić chciała uwagę na los oraz sytuację starszych osób. Święto było jednak wprowadzone tylko w tym właśnie stanie.

Kwiaty dla babci

Babcie w swoje święto są obdarowywane przez wnuki różnego rodzaju upominkami. Są to ręcznie wykonane ozdoby, słodkości czy też kwiaty. także szkoły jak i także przedszkola nie zapominają o babciach. Ten jakże wyjątkowy dzień upamiętniają na swój sposób. Przygotowują masę przedstawień z dziećmi. Podczas nich wręczają laurki czy też portrety oczywiście ręcznie wykonane. Dzień jest naprawdę bardzo ważny. Nie można babć traktować jako pewnego rodzaju instytucję, która tylko wspiera rodziców w wychowywaniu wnuków. Pomagają babcie w ramach oczywiście zdrowia oraz swoich możliwości.

Czasem odbierają wnuków z przedszkola oraz ze szkoły, pomagają w obowiązkach domowych, poczytają bajkę, ugotują czy także utulą do snu. Babcie są także opiekuńcze oraz czułe. Znają bardzo dużo ciekawych historii. Opowiadają je chętnie wnukom. Warto zatem obchodzić Święto Babci. Nie ważne jest kiedy. Warto ich doceniać. Oczywiście zapominać nie możemy i Dniu Dziadka. Muszą dziadkowie czuć się przede wszystkim doceniani oraz kochani. Jest to dla nich bardzo ważne. Nie zapominajmy o tym. Niby nic takiego, a bardzo ucieszy naszych bliskich.

Zobacz również